top of page
Search

Kodėl yra gerai dažnai pralaimėti

Mes labai mėgstame rezultatą, tačiau kelias iki jo yra klaidus. Mūsų protas sudėlioja viską nuostabiai tvarkingai, nupiešia situacijas, nuspalvina vaizdus, sukuria pokalbius... ir ateina laikas kažką daryti, žengti pirmą žingsnį.


Pamatome, kad žingsnis keistas, lyg ir turėjo būti kitoks, na gerai, žengiu kitą, trečią ir kuo toliau, tuo realybė vis labiau skiriasi nuo to animacinio rojaus vaizdelio smegenyse. Svajonė atrodo kažkur toli, tenka prisitaikyti ir keistis arba eiti namo, įdėti daugiau pastangų, jas nukreipti, kažko atsisakyti ir tiesiog žingsniuoti per duobes - mokytis.


Kodėl taip yra? Pasirodo, mūsų smegenys labai gerai moka įsivaizduoti rezultatą, tačiau proceso absoliučiai nemoka nusakyti. Gali būti sudėliotas planas, kas būtų jeigu būtų scenarijai, tačiau procesas lieka kažkur šalia, nes jame yra emocijos, nuovargis, įkvėpimas, nustebimai, atradimai. Kaip protas gali tai nuspėti? Niekaip.


Mokymosi paslaptis yra sugebėti klysti po nedaug, tai yra pralaimėjimus turėti mažesnius. Geriau turėti daug mažų pralaimėjimų, negu vieną didelį. Pavyzdys: atidarinėju restoraną, sukaupiu didžiulę sumą pinigų ir pasamdau penkis padavėjus, visą virtuvę ir išnuomoju patalpas su trisdešimt staliukų. Planas buvo, skaičiai geri, tačiau įvyko n+k dalykai ir viskas. Vienas didelis pralaimėjimas, po kurio nebesinorės į restoranus net žiūrėti.


Vietoj to, pasamdau šefą, pačias mažiausias patalpas, kelis staliukus ir žiūriu kaip einasi, atidirbinėju sistemą, o po to plečiuosi. Daug išmokstu ir šansai mažesni, kad teks užsidaryti, o jeigu teks, turėsiu jėgų ir resursų tęsti.


Arba kitas pavyzdys- noriu išmokti salto atgal. Galiu gerai suplanuoti, nusibrėžti trajektoriją, pabandyti pašokti į viršų ir pažiūrėti ar užtektų pašokimo padaryti triuką. Darau salto, nusilaužiu sprandą, negaliu bandyti toliau. Reikia salto suskaidyti į mažesnius gabaliukus, kurie man leistų bandyti ir pralaimėti daug kartų, kad išsiugdyčiau įgūdžius bandyti salto.


Taigi, jeigu Jums kažkas visiškai nesiseka, gal būt užduotis yra per daug sunki ir reikia atsitraukti prie mažesnio gabaliuko - paprastesnio pratimo, paprastesnės melodijos, ne tokio sudėtingo patiekalo. Šie mažesni uždaviniai duos pakankamai iššūkio, daug mažų bandymų ir pralaimėjimų, su kuriais užaugsite ir norėsite didesnio išbandymo.

Comments


bottom of page